niedziela, 28 maj

Logowanie

Zarejestruj się! Przypomnij hasło

Użytkownicy Online

Na stronie przebywa:
3 użytkowników
Krępa Słupska
Pełna uroku wieś , zachwyca nie tylko pięknem otaczającej przyrody , lecz słynie również z aktywności i gościnności mieszkańców.
Krępa Słupska
Województwo: pomorskie
Powiat: słupski
Gmina: Słupsk

Położenie:
Krępa Słupska jest to mała, przytulna wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, na terenie Gminy Słupsk. Oddalona jest od Słupska o 5 km na południe. W skład sołectwa Krępy Słupska wchodzą również ościennie położone miejscowości: Płaszewko i Łupiny. Wieś położona jest w otulinie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” oraz Obszaru Natura 2000. Przez miejscowość przepływa rzeka Glaźna będąca matecznikiem dla ryb łososiowatych. http://maps.google.pl/maps?q=kr%C4%99pa+s%C5%82upska&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&sa=N&tab=wl

Opis miejscowości:
Z pozoru, patrząc z boku można by powiedzieć, że takich wsi jak nasza Krępa jest w Polsce tysiące. Niewielka miejscowość u granic dużego miasta powiatowego, w której jak przysłowiowe „grzyby po deszczu” co roku rosną domy na nowych osiedlach. O rozwoju infrastruktury miejscowości donoszą strony internetowe, lokalna prasa zachęca do kupowania działek budowlanych, kusząc przyjaznym naturalnym środowiskiem. Kilka lat temu mówiono, że wieś jest ładnie położona, że życzliwi mieszkańcy, a dziś najczęściej słychać - „sypialnia Słupska” i coraz bardziej znajome i odczuwalne jest zjawisko alienacji lokalnej społeczności. A jednak nasza wieś jest szczególna i wyjątkowa, bo mieszkają tu ludzie, którym rozwój miejscowości, dobro mieszkańców, przede wszystkim tych najmłodszych, leży głęboko na sercu.

Krępa Słupska
Pełna uroku wieś , zachwyca nie tylko pięknem otaczającej przyrody , lecz słynie również z aktywności i gościnności mieszkańców.

Nasza wieś od kilku lat dynamicznie się rozwija. Głównym kierunkiem rozwoju jest poprawa warunków i jakości życia mieszkańców. Do największych atrakcji miejscowości należą wielopokoleniowe imprezy integracyjne dla mieszkańców naszej wsi i miejscowości sąsiednich nie tylko z naszej gminy, ale również powiatu. Do tych imprez zaliczyć możemy:

·         Festyny i pikniki rodzinne ·         Konkursy kulinarne ·         Konkursy na najładniejszą posesję ·         Miejsca aktywizujące mieszkańców – Mostek miłości , Skwer wspólnoty

W ramach pozyskanych środków podejmowane są również działania służące rozwojowi aktywnej turystyki i wypoczynku, oraz ochronie pozostałego dziedzictwa kulturowego:

 

·         Lokalne Zawody Nordic  Walking, ·         Sportowe zabawy rekreacyjne –Jesienny geocaching ·         Ścieżka dydaktyczno spacerowa ,,Śladami księżniczki von Krampe” ·         Miejsce rekreacyjno wypoczynkowego i stacyjka rowerowa dla turystów w centralnych częściach wsi ·         Ewangelicki cmentarz poniemiecki XIXw.

Najważniejszym i najatrakcyjniejszym miejscem dla nas mieszkańców jest świetlica wiejska, w której spędzamy wolne chwile na pozalekcyjnych zajęciach kształcących nasze zainteresowania, rozwijających nowe umiejętności, które realizowane są dzięki środkom finansowym pozyskanym z różnych projektów.

Pragnęlibyśmy podkreślić, że atrakcyjność naszej miejscowości to głównie przyjazne środowisko naturalne, czyli Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” i „Obszar Natura 2000”, która sprawia, że nam mieszkańcom Krępy żyje się tu przyjemnie, a turyści chętnie nas odwiedzają.

autor: naszakrepa

Krępa Słupska
Pełna uroku wieś , zachwyca nie tylko pięknem otaczającej przyrody , lecz słynie również z aktywności i gościnności mieszkańców.
image14285

Budynek zarządcy - Zakładka Historia

image14422

Pierwsi właściciele Krępy

Więcej zdjęć ...

Historia

Nazwa Crampen pojawiła się po raz pierwszy w 1313 r. Początki wsi wiążą się z istnieniem grodu, którego pozostałości zachowały się nieopodal rzeki Słupi. W jego skład wchodził usypany księżycowato wał o wysokości ok. 8 m. Było to grodzisko nizinno- bagienne, na terenie którego znaleziono m.in. szczątki ceramiki oraz wiele drobnych przedmiotów. W XIII i na początku XIV w. należało do możnych Święców. Od XV w. w posiadaniu rodziny von Puttkamer, a od 1828r. Von Breyerów i spokrewnionych z nimi małżeństwem Genthów. Ostatnim właścicielem był dr Paul Genth, wybitna osobowość w powiecie. Dawniej przez wieś biegła linia kolejki wąskotorowej Słupsk – Bytów. Z tego okresu zostały jedynie nasypy oraz ruiny mostu kolejowego nad rzeką Glaźną rozebranego w połowie lat 90. W 1929 r. znajdowały się tu dwa młyny Hermana Witta i Fritza Gruhlke. Na cały powiat słynęło produkowane w tutejszym browarze piwo. W końcu lat czterdziestych utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, którego powierzchnia w dniu 1 stycznia 1952 r. wynosiła 541 ha. Przy PGR funkcjonowała przejęta na początku lat 50-tych od Rosjan zniszczona gorzelnia, którą jednak w 1953 r. wytypowano do rozbiórki. Na listę zabytków Krępy wpisuje się murowany pałac z pierwszej połowy XIX w., kuźnia z 1936 r., przypałacowy budynek folwarczny z połowy XIX w., chałupy z połowy XIX w., stodoły w zagrodach z przełomu XIX i XX w. W centrum wsi znajdowała się także szkoła. Obecnie znajduje się tam dom mieszkalny. Niedaleko pałacu znajduje się cmentarz ewangelicki. Najstarszy nagrobek datowany jest na 1874r. Cmentarz został zniszczony w okresie panowania komunizmu w Polsce, lecz został przywrócony do pierwotnego stanu w 2011r. z inicjatywy mieszkańców. Ze względu na różnorodne walory wieś dynamicznie się rozwija. Liczba jej mieszkańców w 2007r. wynosiła 629 osób zameldowanych, a w roku 2011- 822 osoby. Powierzchnia sołectwa wynosi 2 636 ha. W miejscowości powstają tu trzy duże w pełni uzbrojone osiedla domków jednorodzinnych, a wieś doczekała się nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych.

 

 

 

autor: naszakrepa

Krępa Słupska
Pełna uroku wieś , zachwyca nie tylko pięknem otaczającej przyrody , lecz słynie również z aktywności i gościnności mieszkańców.
image14312

Stary Folwark

image14426

Stara kuźnia

Więcej zdjęć ...

Pałac:

    Symbol dawnych czasów wybudowany w połowie XIX wieku- rezydencja właścicieli.  Po wojnie pełnił różne funkcje:

szkoła magazyn mieszkania pracownicze

  W chwili obecnej siedziba Stowarzyszenia „Nasza Krępa” i zarząd „Krępa-Agro”.

Dawna szkoła:

   Szkoła mieściła się w tym budynku do 1996 roku i uczniowie od tej pory uczęszczają do szkoły podstawowej w Głobinie.

Folwark:

    Folwark powstał, podobnie jak pałac w II połowie XIX wieku. Jak w większości ówczesnych, hodowano w nim konie i woły. Folwark istniał w Korzenicy i to tam najbardziej rozwijała się gospodarka.

Piec chlebowy:

W Krępie istniał piec chlebowy, z którego przed II wojną światową mogli korzystać wszyscy mieszkańcy wsi.   Jednak obyczaj uległ zmianie i po II wojnie światowej korzystali z niego tylko pracownicy PGR-u.

Cmentarz poniemiecki:

v  powstał w latach 70-tych XIX wieku

v   spoczywają na nim byli właściciele Krępy

v  na cmentarzu spoczywają również zwykli ludzie. Samobójcy pochowani są na niepoświęconej ziemi na brzegu cmentarza

autor: naszakrepa

Krępa Słupska
Pełna uroku wieś , zachwyca nie tylko pięknem otaczającej przyrody , lecz słynie również z aktywności i gościnności mieszkańców.
image14427

Jan Jakowiec

image14428

Zenon Frąckiewicz

Więcej zdjęć ...

Ci o których warto wiedzieć:

Jan Jakowiec

Mało jest dziś tych, którzy brali bezpośredni udział w dniu 17 stycznia 1945 roku w wyzwoleniu Warszawy i trzy dni później uczestniczyli w defiladzie Zwycięstwa na brukach krwawiącej stolicy. Jednym z nich jest pan Jan Jakowiec, który po pracowitym życiu osiedlił się w Krępie Słupskiej.

Jan Jakowiec ur. 16 luty 1923 rok w Płotnicy pow. Stoloin woj. Poleskie. W roku 1941 wywieziony na północ ZSRR więzień Archangielsk, Peczory, Workuty. Aby wyrwać się z obozów pracy ochotniczo zgłosił się do Armii czerwonej w roku 1943. Jednak, jako Polak został skierowany do Wojska Polskiego i wcielony do 1 DP im. T. Kościuszki. Przeszedł jej szlak bojowy min. wałczył o wyzwolenie Warszawy, przełamanie Wału Pomorskiego, brał udział w operacji berlińskiej, gdzie został ranny. W szpitalu polowym zapoznał się z sanitariuszką Marią Michniewicz, której rodzina była na przymusowych robotach w pod słupskiej Krępie. Po wypisaniu ze szpitala i odbyciu służby wojskowej przyjeżdża do Krępy. W dniu 24 czerwca 1947 roku w słupskim ratuszu Maria i Jan pobierają się. W 1947 roku podejmuje pracę w organach bezpieczeństwa, a konkretnie w polskim kontrwywiadzie. Pracuje w kraju, a od 1953 roku w służbie zagranicznej(konsul w krajach Ameryki Południowej oraz Hiszpanii). W roku 1980 przechodzi na emeryturę.

http://www.mojemiasto.slupsk.pl/index.php?id=3037 – link do wspomnień

 Zenon Frąckiewicz

Zenon Frąckiewicz urodził się w 1952 roku w Słupsku – mieszkaniec Łupin (sołectwo Krępa Słupska). Od początku swojej pracy artystycznej związany jest z Klubem Plastyka Amatora. Od 1972 roku bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, plenerach, konkursach malarskich i rzeźbiarskich, uzyskując nagrody i wyróżnienia za swoje prace.

„Malarstwo i rzeźba są moją pasją, z której mimo różnych przeszkód nie rezygnuję” - mówi o sobie Pan Zenon. Najchętniej podejmowanymi tematami przez autora są architektura, pejzaże (przede wszystkim wiejskie) i portrety – szczególnie dziecięce. Lubi dokumentować ruiny domów, zawaliska, smutne i nieuporządkowane podwórka. Utrwala ulotne chwile.

http://www.kurierslupski.pl/wydarzenia/artykul.php?id=5438 – link do wystawy

autor: naszakrepa

Krępa Słupska
Pełna uroku wieś , zachwyca nie tylko pięknem otaczającej przyrody , lecz słynie również z aktywności i gościnności mieszkańców.

Nazwa: Aeroklub

Działalność:
Lotnisko sportowe położone nieopodal wsi Krępa Słupska. Lotnisko dysponuje trawiastą drogą startową o wymiarach 710 m x 100 m. Z lotniska korzystają samoloty sportowe i turystyczne oraz szybowce. Głównym użytkownikiem obiektu jest Aeroklub Słupski.

Czynne w godzinach: Czynne cały rok.

Adres pocztowy: 76-200 Krępa Słupska

Telefon: 532 611 502

E-mail: dyrektor@aeroklub.slupsk.pl

Nazwa: Ekagro

Działalność:
W naszej ofercie znajdą Państwo pełen wybór dżdżownic, począwszy od czerwonych robaków, dendroben picollo, dendroben, aż po rosówkę kandyjską. Nasze żywe przynęty to doskonały wabik dla większości ryb, a dzięki odpowiednim warunkom hodowli, charakteryzują się one świetną kondycją, ruchliwością oraz nęcącym zapachem. Jednym słowem żadna ryba się im nie oprze.

Czynne w godzinach: Cały rok

Adres pocztowy: ul. Pogodna 23, Krepa Slupska, 76-200 Slupsk

Telefon: +48 598472626

E-mail: biuro@ekagro.pl

Nazwa: Krępa-Agro

Działalność:
Firma Krępa-Agro dostarcza materiał siewny roślin, które uprawiane są w gospodarstwie rolnym. Nasi pracownicy od wielu lat zajmują się nasiennictwem, są w swojej dziedzinie fachowcami. Klienci przedsiębiorstwa to gospodarstwa rolne w całej Polsce, a także za granicą.

Czynne w godzinach: Cały rok

Adres pocztowy: ul. Słupska 7, Krępa Słupska, 76-200 Słupsk

Telefon: 598472610

E-mail:

Krępa Słupska
Pełna uroku wieś , zachwyca nie tylko pięknem otaczającej przyrody , lecz słynie również z aktywności i gościnności mieszkańców.
Krępa Słupska
Pełna uroku wieś , zachwyca nie tylko pięknem otaczającej przyrody , lecz słynie również z aktywności i gościnności mieszkańców.

Napisz do administratora


administrator@atlaswsi.pl